Monitoring miejski najlepszą bronią na kierowców? Przekonał się o tym motocyklista z Lubartowa, który otrzymał 70 punktów karnych i 6 700 złotych mandatu

Zaczęło się niewinnie, ale funkcjonariusze skrupulatnie sprawdzili całą trasę przejazdu kierującego jednośladem

W skrócie
  • W czasie krótkiego rajdu po ulicach Lubartowa młody mężczyzna uzbierał 70 punktów karnych
  • Wszystkie wykroczenia zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego
  • Czy to właśnie kamery patrolujące miasta są najlepszą bronią na piratów drogowych?

Kończy się bezkarność na polskich drogach i walkę z piratami drogowymi podejmują nie tylko rządzący pracując nad kolejnymi zmianami w przepisach, ale również policjanci i coraz częściej także mieszkańcy, którzy mają dosyć pędzących pojazdów w zatłoczonych miejscach. 22-letni motocyklista z Lubartowa przekonany był, że odpowie jedynie za wykroczenie, które popełnił na oczach funkcjonariusza policji. Nie wiedział jednak, że jego wyczyny zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego.

Coraz częściej ostatnio słyszymy o młodych kierowcach motocykli, którzy w ciągu zaledwie kilku minut dopuszczają się tak wielu wykroczeń na drodze, że przekraczają tym samym dopuszczalny limit punktów karnych kilkukrotnie. O tym, jak surowy jest nowy taryfikator i jak skrupulatnie do swojej pracy podchodzą policjanci przekonał się w miniony piątek 22-latek z Lubartowa, która skupił na sobie uwagę funkcjonariusza patrolującego drogi na motocyklu, gdyż wyprzedził go tuż przed przejściem dla pieszych. Nie wiem, czy celowo go zlekceważył, czy nie miał pojęcia, że jednoślad w charakterystycznych barwach z dodatkowym oświetleniem oraz sygnalizacją dźwiękową jest pojazdem policyjnym, ale natychmiast został zatrzymany do kontroli.

Wydawać by się mogło, że sprawa zakończy się w postępowaniu mandatowym na miejscu, ale mam wrażenie, że jego brawurowa jazda musiała zostać już wcześnej zgłoszona odpowiednim organom, gdyż mężczyzna z policjantem udał się na komisariat i tam rozpoczęły się jego prawdziwe problemy.

Najważniejsze informacje:

  1. Kilkunastominutowy rajd zakończył się dla 22-latka z Lubartowa mandatem karnym w wysokości 6 700 złotych, a na jego konto trafiło 70 punktów karnych.
  2. Młody mężczyzna został zatrzymany do kontroli za wykroczenie popełnione tuż przed funkcjonariuszem policji, ale w trakcie procedur ujawniono, że w zaledwie chwilę wcześniej dopuścił się również wielu innych wykroczeń.
  3. Wszystkie wykroczenia zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego.

Przeczytaj również:

Prawo drogowe 2024: Najważniejsze zmiany i przepisy, które musisz znać

Monitoring miejski zarejestrował wszystkie wybryki

W trakcie przeprowadzanych procedur ujawniono, że w ciągu kilkunastu ostatnich minut młody kierujący motocyklem dopuścił się szeregu wykroczeń drogowych, a wszystkie zostały uchwycone przez kamery monitoringu miejskiego. Motocyklista na komendzie obejrzał film przedstawiający jego niechlubne wyczyny, do których zaliczyć możemy wyprzedzanie na skrzyżowaniu, ignorowanie linii podwójnej ciągłej czy nie przestrzeganie zakazu wyprzedzania przed przejściami dla pieszych.

– 22-latek na ulicy Lubelskiej w Lubartowie wyprzedził policyjny motocykl bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. W związku z powyższym został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że mężczyzna kilka minut wcześniej wyprzedzał inne pojazdy na dwóch skrzyżowaniach, później wyprzedzał bezpośrednio przed innym oznakowanym przejściem dla pieszych, następnie nie stosował się do znaku linia podwójna ciągła. 22-latek omijał również inny pojazd, który zatrzymał się przed oznakowanym przejściem dla pieszych. Pamiętajmy, że nie wymiar kary jest w tym zdarzeniu ważny a fakt, że zagrożenie, jakie stwarzał na drodze kierujący, mogło doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. – podkreśla w komunikacie sierż. sztab. Jagoda Stanicka.

Wysoki mandat karny to początek problemów

Z pozoru krótka przejażdżka po mieście skończyła się dla młodego kierującego fatalnie – mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 6 700 złotych, a na jego konto trafiło aż 70 punktów karnych. Ta historia pokazuje doskonale, że policjantom bardzo zależy na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a sama kontrola nie kończy się już w momencie wypisania mandatu karnego. Coraz częściej dodatkowo sprawdzane są sygnały otrzymywane od mieszkańców, którzy informują policjantów o najróżniejszych wybrykach na drodze. Dodatkowo okazuje się, że nieoceniony w walce z piratami drogowymi jest monitoring miejski.

Przekroczona liczba punktów karnych, a prawo jazdy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna stracił prawo jazdy i może je odzyskać drogą ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Warto dodać, że PJ zatrzymywane jest czasowo, a minimalny okres zawieszenia uprawnień do kierowania pojazdami wynosi 3 miesiące, ale może być wydłużony do 6 miesięcy, roku i więcej. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, starosta który odbiera dokument w określonych przypadkach może to zrobić tylko na kategorię, której dotyczą wykroczenia. Kierowca ma więc prawo do otrzymania wtórnika z kategoriami, które zakazem nie zostały objęte. Prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień jest przestępstwem, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności i dodatkowo może być przyczyną dożywotniej utraty prawa jazdy.

Za jakie wykroczenia na drodze otrzymasz najwięcej punktów karnych?

Lista wykroczeń, za które grozi 15 punktów karnych:

  • Spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym, bezpośredniego zagrożenia katastrofą ruchową lub wypadku,
  • Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub podobnie działającym środkiem,
  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku,
  • Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób w pojeździe lub poza nim,
  • Omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym,
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi,
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub niezatrzymanie się, gdy osoba niepełnosprawna lub osoba o ograniczonej sprawności ruchowej wchodzi na jezdnię z widocznym znakiem,
  • Niezatrzymanie się w reakcji na sygnał kontroli ruchu drogowego, nakazujący zatrzymanie pojazdu w celu kontroli,
  • Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,
  • Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem drogowym,
  • Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego,
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,
  • Naruszenie zakazu wyprzedzania oznaczonego znakiem B-25 lub B-26,
  • Naruszenie zakazu omijania opuszczonych zapór oraz wjazdu na przejazd kolejowy, gdy zapory są opuszczane, opuszczone lub nie zakończyło się ich podnoszenie,
  • Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuacji jazdy,
  • Jazda w przeciwnym kierunku na autostradzie lub drodze ekspresowej, sprzecznie z przepisami lub znakami drogowymi,
  • Przewożenie więcej niż dwóch dzieci w pojeździe, naruszając przepisy,
  • Przewożenie osób pojazdem, który nie jest przewidziany ani dostosowany do tego celu lub przewożenie liczby osób przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikająca z przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeśli przewożonych jest 10 osób lub więcej.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button